Geografie Mexika

Chcete-li si udělat představu, jak je Mexiko veliké, rozlohou se asi rovná polovině západní Evropy. Skoro celé území Mexika tvoří pobřeží. Jak by také ne, když se kolem něho vinou dva poloostrovy ve tvaru knižních zarážek: severozápadní Baja California, na jihovýchodě Yucatán. Kdybyste zapojili svoji představivost a odmysleli si oba poloostrovy, vznikl by útvar podobající se tak trochu rohu zužujícímu se směrem k jihu, kde se spojuje s Guatemalou. Pohled na mapu Mexika vám ukáže jenom hory a skoro nic jiného. Mapa nelže. Krajina je tu skutečně extrémně hornatá a stvořená pro horolezce, kteří rádi zdolávají překážky.

Hornatému komplexu, který se táhne i přes Spojené státy, se říká Sierra Madre, to se navíc spojuje a uprostřed Mexika vytváří obrovské „V“, v jehož srdci se ukrývá většina země. Kdyby se mu přidala základna, mohl by se připodobnit k bájnému Bermudskému trojúhelníku. Jen tu nemizí zase tolik lidí jako tam. Najdete tu jak pouště, tak i úrodné nížiny. Třeba místo, kde se nyní nachází hlavní město Mexika – Mexiko City, je nejvýše položené a právě tady najdete čtyři nejvyšší vrcholy (nejsou to hory v pravém slova smyslu, ale sopky, na jejichž vrcholcích je skoro věčná sněhová čepice). Kdo se trochu vyzná v zeměpise, tak ví, že teplota a přírodní podmínky se řídí většinou podle zeměpisné šířky, ale tato země tak trochu vybočuje – v ní se to řídí podle nadmořské výšky.

Hory a jejich tajemství

Celé území je protkáno sítí vyšších či nižších pohoří, některé hřbety jsou osamocené, některé se spojují a vytvářejí tak kratší pohoří. Právě někde v těchto spojích, tam, kde se údolí zařezávají do vnitřních prostor mezi skalní útesy, žijí i indiáni z kmene Tarahumara. Obývají tzv. Měděný kaňon (Copper Canyon). Trochu na jihu jsou „stříbrná“ městečka, kde kdysi dávno pracovali horníci na nalezištích stříbra. Místy se skalní masívy zařezávají až do moře, a právě díky tomu vznikají nádherné horské zálivy – třeba Puerto Vallarta.

Horské svahy podél Mexického zálivu zachytávají většinu vláhy, proto jsou také mnohem zelenější než třeba na západě. Místní hory oplývají množstvím nádherných vodopádů a také krasovými jeskyněmi, které by se svojí hloubkou mohly směle měřit s těmi nejznámějšími.
Na jihu a východě žije jiný kmen indiánů – Zapotéci a Mixtéci, jež prosluli zejména svým talentem v oblasti řemeslné výroby. V místech, kde se Mexiko zužuje, najdete asi nejvíce rekreačních oblastí s nádhernými plážemi (každý jistě zná Acapulco, které se rozkládá poblíž a jehož věhlas je vskutku impozantní).

Pokud hledáte letenky do USA, nabízíme Vám je ve spolupráci s pilotka.cz. Jsou určeny pro ty z Vás, kteří se chtějí vydat do USA bez cestovní kanceláře. Akční letenky do USA tak mohou představovat novou etapu v životě Vás, cestovatelů.

Komentáře k “Geografie Mexika”

 1. Moskvic2 Píše:

  zajímalo by mě zdroj těchto textů snažim se najít co nejvíce věcí ohledně máyů protože je to pozoruhodný národ ale nevim kde shánět

 2. Chrochta Píše:

  to Moskvic2: Nejméně dvě knihy o Mayích napsal Miloslav Stingl.

 3. Holubová Píše:

  Ve kterém ročním období je nejlépe cestovat do Mexica? Děkuji

 4. hanka Píše:

  dobry den,je nutne do Mexika vizum dekuji