Chiapas

Stát zarostlý pralesy
Řeka Grijalva obrostlá pralesy

V nejjižnější části Mexika naleznete stát, který opravdu stojí navštívit. Je to stát, který se jmenuje Chiapas a žije zde necelých 5 milionů obyvatel. Je to stát, který Vás ohromí svou nádhernou přírodou. Na druhou stranu, stát Chiapas, je nejchudší oblastí celého Mexika, ale o turisty se zde umí postarat velmi dobře. Většina obyvatel žijících v tomto státě jsou původem indiáni. Strukturu obyvatel tvoří několik indiánských skupin, které jsou však se společným původem všichni Mayové. Hlavní město státu je Tuxtla Gutiérrez.

Co navštívit v Chiapas

Pokud se vydáte na dovolenou do Chiapas, nezapomeňte navštívit místa, kvůli kterým se sem sjíždějí turisté z celého světa

Mayské ruiny v Palenque

Ruiny mayské civilizace u Palenque

V Palenque je archeologické naleziště, kde bylo objeveno několik mayských architektonických nálezů. Celému komplexu dominuje mayský palác, který vznikl propojením několika budov, teras a prostranství, které byly budovány po několik generací. Další dominantou je chrám, který uchovává jednoho z mayských vládců. Zajímavostí tohoto chrámu je, že uchovává druhý nejdelší vytesaný text, který zaznamenává 180 let historie města. Na obrázku můžete vidět ruiny mayské civilizace.

Národní park Cañón del Sumidero

Vánoční stromeček v národním parku Sumidero

Tento národní park chrání přírodní památku kolem řeky Grijalva již od roku 1980. Konkrétně se jedná o kaňon, jehož stěny dosahují výšky až 700 metrů. Nejspíše turisticky nejzajímavější a zároveň nejnavštěvovanější část národního parku je vodopád, který dostal přezdívku „Vánoční stromeček“. Když vodopád obroste řasami, opravdu vypadá jako vánoční strom. Vše je způsobeno vytvořením plastického reliéfu díky vodě, které dopadá na stěnu kaňonu z velké výšky. Na obrázku vpravo můžete vidět, jak tento přírodní úkaz vypadá a je na něm patrné, jak vystouplý reliéf obrostl řasami zelené barvy.

Jezera Montebello

Čirá voda v jezeře Montebello

Tato přírodní památka tvoří úkaz 58 jezer, které mají čirou vodu a azurovou barvu. Mnohé z nich jsou vytvořeny propadnutím jeskyň a vznikem tzv. cenote, které Mayové využívali jako studny. O cenote jsme Vám již psali v článku o Chichén Itzá. Ačkoli je zdejší voda studená, najdou se otužilci, kteří se do vody odváží. Pro ty, kterým se do studené vody chtít nebude, jsou připraveny loďky, na kterých mohou obeplout tyto nádherná jezera. Na obrázku jezero v Montebello.

Historie státu Chiapas

Díky archeologickým nalezištím se našly důkazy, že oblast byla osídlena již před 35 000 lety. Tyto důkazy byly především zbraně, z čehož lze usoudit, že zde žili hlavně lovci. Dalšími památkami ze staré civilizace jsou například malby, které jsou staré 9 000 let. Kolem roku 300 našeho letopočtu se zde začíná rozrůstat mayská kultura, která dosáhla největšího rozkvětu kolem roku 900. Oblast byla objevena Španělskem roku 1518 a stát se tak stal španělskou kolonií po dobytí území roku 1523. Svou nezávislost od španělské nadvlády získalo území zpět roku 1821.